Silba, maleni otok smješten u zadarskom arhipelagu, oduvijek je bio domaćin pomorcima i mornarima koji su plovili Jadranom. Njegova bliska veza s morem i bogata pomorska povijest čine ga idealnom destinacijom za sve ljubitelje morskih priča i pomorske kulture.
Otok Silba, poznat kao "otok pomoraca", nosi snažan duh morskih avantura i tradicije. Stoljećima su stanovnici Silbe bili povezani s morem, bilo kao ribari, kapetani brodova ili mornari. Njihova hrabrost i strast za istraživanjem širili su se horizontima, ostavljajući iza sebe bogato naslijeđe koje se i danas osjeća na otoku.
Šetajući kroz slikovite ulice Silbe, primijetit ćete mnoge velike tzv. „kapetanske“ kuće, koje svjedoče o bogatoj pomorskoj prošlosti otoka. Ove tradicionalne kuće, sagrađene u dalmatinskom stilu, oduševit će vas svojom jednostavnošću i šarmom. Svojim karakterističnim dizajnom i detaljima, one odražavaju autentičnost otoka i život pomoraca koji su u njima živjeli.
Od 15. stoljeća Silbljani (ili Silbenjani) bave se ribolovom, a od 16. stoljeća započinje pomorska orijentacija. Pri tome je izuzetno važnu ulogu imao položaj Silbe na pomorskom putu Zadar - Venecija. Vlasnik prvog broda bio je Juraj Vinturić, a prvi kapetan Grgur Matković. Tijekom 18.st. pomorstvo je vrlo razvijeno. Transportni brodovi za stoku zvali su se "manzere" (ital. manzo - goveda) i "kastere" (ital. castrato - ovan). Tijekom zadnje dekade 18.st. transport stoke proširio se na Split, Trogir,Šibenik, Rijeku i posebno Trst, a zatim i dalje na Mediteran i oceane.
Do 1806.g. Silba je imala preko 200 vlasnika brodova i kapetana s preko 150 brodova za duge i kratke plovidbe s ukupnim nosivim kapacitetom od oko 20 000 tona, zbog čega je prednjačila u cijelom zadarskom arhipelagu i nosila naziv "Mala Venecija".
Ovakav napredak odrazio se i na kulturni razvoj otoka Silbe, te se uz niz sakralnih objekata otvara i prva i najstarija svjetovna škola na zadarskom otočju. Crkve su bile ukrašavane umjetničkim djelima, od kojih je sačuvan rad venecijanskog slikara Carla Ridolfija, kao i četiri rada Ticijanovih učenika.
Napoleonova okupacija Dalmacije 1806.g., kontinentalne blokade i piratstvo na moru rezultirali su kompletnom redukcijom pomorske aktvnosti. Ovaj trend se nastavlja konkurencijom brodova austrijskog Loyda i sve većim brojem parobrodova. Kapetani i pomorci odlazili su u velikom broju na strane brodove ili emigrirali u Sjevernu ili Južnu Ameriku.
No, današnji posjet Silbi - otoku pomoraca je nezaboravno iskustvo koje će vam omogućiti da se povežete s pomorskom povješću i kulturom otoka, upoznate priče hrabrih mornara i istražite ljepotu otočnog života. Ovdje ćete osjetiti duh (po)morskog svijeta i uroniti u tradiciju koja se prenosi s generacije na generaciju.
